EHCP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Önceki yazımızda EHCP’nin ne olduğundan ve özelliklerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda EHCP’yi sucuya nasıl kurulacağını anlatacağız.

Kurulumu 512 MB RAM, 1 CPU, 20 GB Disk bulunan Ubuntu işletim sistemine sahip bir sanal bilgisayarda yapacağım. Bu özellikteki bir sunucuya EHCP’yi kurduğunuzda orta büyüklükte on adetten fazla siteyi rahatlıkla çalıştırabilir. Tabi bu rakamlar sitenin kullandığı yazılımla da alakalıdır. Kurulum süresi sunucunun performansına göre değişebilir. Şimdi uçbirimi açalım ve sudo su ile root yetkilerini alalım. Daha sonra sırasıyla aşağıdaki komutu girelim.

wget -O ehcp.tgz www.ehcp.net/ehcp_latest.tgz

Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

EHCP Kurulumu

Dosya indirme işlemi bittikten sonra aşağıdaki komutu girelim.

tar -zxvf ehcp.tgz

Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Daha sonra aşağıdaki komutla EHCP dosyalarının bulunduğu klasöre gidelim.

EHCP Kurulumu

 

cd ehcp

Klasöre eriştiğimize göre artık kurulumu başlatabiliriz. Aşağıdaki komutla kurulumu başlatalım.

./install.sh

Komutu girdiğimizde aşağıdaki gibi bir görüntü karşımıza gelir.

EHCP Kurulumu

Enter tuşuna basıyoruz ve ilerliyoruz. Bir kaç kere bizden onay isteyecektir. Enter tuşuna basıp ilerliyoruz. Daha sonra gerekli indirmeleri yapıyor.

EHCP Kurulumu

Gerekli indirmeleri yaptıktan sonra ana yükleyici ekranı geliyor karşımıza.

EHCP Kurulumu

Enter’a basıp ilerliyoruz ve biraz bekliyoruz. Ardından karşımıza MySQL’in root kullanıcısının şifresini belirlememizi isteyecektir.  Aynı şifreyi iki kere daha girip onayladıktan sonra biraz daha bekliyoruz.

EHCP Kurulumu

Biraz bekledikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Sırasıyla EHCP yetkilisinin tam adı, e-posta adresini giriyoruz. Sonrasında daha önceki mavi ekranda girdiğimiz MySQL Root kullanıcısının şifresini EHCP’ye giriyoruz. EHCP’nin kendi bilgilerini tutacağı kullanıcının şifresini belirliyoruz. EHCP admin paneli giriş şifresini belirliyoruz. Sitenin dilini seçiyoruz. Ekstra programların kurulup kurulmayacağını seçiyoruz. Benim tavsiyem kurmamanızdır. Bütün bu bilgileri girdikten sonra bekliyoruz.

EHCP Kurulumu

EHCP Kurulumu

Şimdi e-posta için ayarlar yapılacak. Karşımıza bazı mavi ekranlar gelecektir. Bunları enter tuşuna basıp devam ediyoruz. Şifre istiyorsa şifre giriyoruz.

EHCP Kurulumu EHCP Kurulumu

Mavi ekranlar bittikten sonra bekliyoruz. Bu bekleme diğerlerinden biraz daha uzun sürebilir. EHCP kurulum işlemlerini tamamlıyor. Aşağıdaki gibi bir ekran geldiyse kurulum tamamlanmış demektir. Ayrıca kurulum yaparken verdiğiniz e-posta adresine de kurulum bilgileri gönderilmiştir.

EHCP Kurulumu

Şimdi IP adresimizin sonuna /ehcp ekleyerek girelim.

EHCP Kurulumu

Kurulum yaparken girdiğimiz bilgilerle girişimizi yapalım. Varsayılan olarak kullanıcı adımız admin olarak belirlenir.

EHCP Ekran Görüntüsü EHCP Ekran Görüntüsü

 

EHCP kurulumumuz başarıyla tamamlanmış. Güle güle kullanın.

Selametle…

 

 

Bir önceki yazımız olan Easy Hosting Control Panel (EHCP) Nedir? başlıklı makalemizde Bahattin Vidinli, EHCP ve EHCP Ekran Görüntüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: