Laravel Forge Nedir?

“Ağrısız PHP Sunucular” sloganıyla yola çıkan Laravel Forge bizlere projelerimizi sunucularımızda en kolay şekilde provision, host ve deploy etme imkanı sağlayan bir sistemdir.

Laravel Forge LogoAylık 10 dolara bireysel ve 20 dolara kurumsal kullanıcılara hizmet vermektedir. Ayrıca AWS, DigitalOcean ve Linode gibi pek çok bulut sunucuda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Provision, host ve deploy aşamalarında lazım olan bütün bileşenler Forge tarafından çok kısa bir sürede bulut sunucunuza kurulup çalışır hale getirilmektedir. Nginx, PHP 7.0, MySQL, Postgres, Redis, Memcached gibi temel ihtiyaçlar Forge ile kurulan sisteminizde hazır olarak gelmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra kullanıcı dostu yönetim paneli üzerinden sunucunuzla ilgili bütün işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. cPanel gibi panellerin aksine sunucularınızın kaynaklarını sömürmez. Sadece ihtiyaç olduğunda sunucunuza erişip gereken işlemleri yapar ve bu zamanlar dışında sunucunun bütün kaynakları serbesttir. Kısaca Laravel Forge, normalde manuel olarak yaptığımız birçok işlemi hızlıca ve minimum sorunla yapıp bize bulut sunucunun keyfini yaşatan bir araçtır.

Taylor Reisin askerleriyiz!

Forge ile kurulan sisteminizde firewall hazır olarak gelmektedir ve sunucu ile iletişim sağlamak için SSH key kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca kurulum tamamlandıktan sonra ister GitHub ister başka bir depoda bulunan projelerinizi Forge aracılığı ile kolaylıkla kurup çalıştırabilirsiniz.

Quick deploy özelliği sayesinde projelerinizin seçtiğiniz branchine bir commit pushlanır pushlanmaz Laravel Forge hemen pull çekerek projeyi deploy eder. Buna ek olarak farklı projeler için ya da farklı subdomainler için bir reponun farklı branchlerini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin ABC projenizin master, staging, production branchleri olsun. beta.abc.com için staging branchini, www.abc.com için production branchini ayarladıktan sonra bu branchlere commit veya merge geldiğinde otomatik olarak deploy edebilirsiniz. Ayrıca panel üzerinden environment ve deploy scriptlerinin düzenlenmesi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Laravel Forge Özellikleri

  • AWS, DigitalOcean ve Linode desteği bulunur.
  • Nginx, PHP 7.0, MySQL, Postgres, Redis, Memcached hazır kurulu olarak gelir.
  • GitHub, Bitbucket ya da kendi repolarınızdan Quick Deploy edilebilir projeler.
  • SSH ve firewall sayesinde üst düzey güvenlik sağlar.
  • Panel üzerinden hızlıca SSL kurulabilir.
  • Panel üzerinden hızlıca ayarlanabilir zamanlanmış görev ayarlanabilir.
  • Panel üzerinden environment ve deploy scriptleri düzenlenebilir.
  • Birden fazla sunucu tek hesapta kullanılabilir. Sunucular arası yük dengesini sağlar.

Yukarıda kısaca bahsedilen özellikler ve daha fazlası takip eden yazılarda ve videolarda daha ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: