Machine Learning (Makine Öğrenmesi) Nedir?

Bu yazımızda ve sonraki yazılarımızda Machine Learning’den bahsedeceğiz. Machine Learning hakkında Türkçe kaynak sayısı yok denecek kadar az dolayısıyla terimin Türkçe karşılığına aşina değiliz fakat biz bu bundan sonraki yazılarımızda Machine Learning, Makine Öğrenmesi ya da ML kısaltmasını kullanacağız. Hazırlayacağımız yazı disininin bu alandaki Türkçe kaynak sıkıntısına çözüm oluşturacağını ve bu alandaki çalışmaları artıracağını ümit ediyoruz.

Machine Learning Nedir?

Machine Learning yani Makine Öğrenmesi’nin kesin bir tanımını yapmak zor fakat bu alanda çalışma yapan Arthur Samuel’in tanımından istifade ederek çıkarım yapabiliriz. Arthur Samuel, makine öğrenmesini bilgisayarın açıkça programlanmadan bir işi öğrenme yeteneği olarak tanımlamıştır. Arthur Samuel 1950 yılında bir dama oyunu geliştirdi. Bu oyunu diğerlerinden farklı kılan özelliği ise makine öğrenmesinin örneklerinden biri olmasıydı. Oynanan oyunlardaki verileri analiz edip karşılaştırarak iyi ve kötü pozisyonları öğrenen program sonunda Arthur Samuel’den daha iyi dama oynar hale geldi.

Machine Learning Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Makine öğrenmesi son zamanların dikkat çeken teknolojilerinden biri. Aslında günümüzde bir çok alanda farkında olmadan bu öğrenme algoritmasını kullanıyoruz. Mesela Google gibi arama motorları daime bu öğrenme algoritmalarını kullanır. Web sitelerini derecelendirirken bu öğrenme algoritmalarından faydalanırlar. Facebook’a yüklenen fotoğraflarınızda Facebook’un otomatik olarak arkadaşlarınızı tanıması yine Machine Learning sayesinde gerçekleştirilir. E-posta servislerinin e-postaları spam olarak belirlemesi de makine öğrenmesi sayesinde gerçekleştirilir.

Machine Learning Nedir?A noktasından B noktasına gidebilecek kadar bir kaç basit işlevi yerine getirebilecek akıllı makineler üretmek istiyoruz. Machine learning bilgisayarlara bunun gibi yeni yetenekler sunuyor. Bu ve bunun gibi bir çok alanda makine öğrenmesinden faydalanılıyor.

Machine learning kullanımının yaygınlaşmasında internetin gittikçe yaygınlaşması ve buna bağlı olarak çoğu işlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesi gerekmesidir. Bugün birçok şirket internetteki verileri depo edip bunları makine öğrenmesi algoritması ile işleyip kullanıcı davranışlarını tespit edip bunun sayesinde kullanıcılara daha iyi hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Bunlara ek olarak makine öğrenmesi sağlık alanında da kullanılabilir. Hasta kayıtları makine öğrenmesi algoritması sayesinde işlenerek hastalıklar daha iyi anlaşılabilir. Bunun yanında gen ve DNA dizilişi gibi bilgilerin işlenmesinde de bu algoritmalar kullanılabilir.

About This Author

2 Comments

You can post comments in this post.


  • Türkiye’de gerçekten bu konuda kaynak yok denecek kadar az dediğiniz gibi, ML yazılarınızın takipçisi olacağım inşAllah. Emeğinize sağlık.

    Selim Şimşek 3 sene ago Reply


  • yaziniz cok anlasilir ve acik devamini bekliyoruz ????

    Firat Oncu 2 sene ago Reply


Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: