Medoo ile Veritabanı Bağlantısı

Önceki Medoo Nedir? başlıklı yazımızda Medoo kütüphanesinin ne olduğundan ve özelliklerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda Medoo ile veritabanı bağlantısının nasıl yapıldığını anlatacağız. Eğer okumadıysanız bu yazıyı okumadan önce yukarıda belirttiğimiz önceki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Medoo ile veritabanı bağlantısı oluşturmak için öncelikle kütüphanemizi include fonksiyonu ile çağırıyoruz. Daha sonra kütüphanemizden Medoo’yu kullanıyoruz. Medoo’yu kütüphaneden çağırırken inputlarımızı array formatında giriyoruz. Bağlantı için oluşturduğumuz array genelde beş tane input alıyor.

  • database_type – Bağlanılacak veritabanının türü. Önceki konuda bahsettiğimiz gibi mysql, mariadb, pgsql, sybase, oracle, mssql, sqlite olabilir.
  • database_name – Bağlanılacak veritabanının ismi.Medoo ile Veritabanı Bağlantısı
  • server – Bağlanılacak veri tabanının adı veya IP adresi.
  • username – Veritabanına bağlanacak kullanıcının adı.
  • password – Veritabanına bağlanacak kullanıcının şifresi.
$db = new medoo( array (
     'database_type' => 'mysql' ,
     'database_name' => 'yazilimsevdasi' ,
     'server' => 'localhost' ,
     'username' => 'yazilimsevdasi' ,
     'password' => '123456'
));

Bu beş inputun dışında bağlanılacak port da input olarak girilebilir. Port inputu girilmediği sürece 3306 portu varsayılan olarak tanımlanacaktır. Eğer veritabanınızın bağlantı portunu değiştirmediyseniz port imputunu girmenize gerek yoktur.

Medoo ile veritabanı bağlantısı nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Sorularınızı sayfanın altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda Medoo ile Veritabanından Veri Çekmeyi anlatacağız.

Bir önceki yazımız olan Medoo Nedir? başlıklı makalemizde Medoo, MySQL ve PHP hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: