MySQL Optimizasyonu: Ayarlar

Bir önceki yazımız olan MySQL Optimizasyonu: Indexler başlıklı yazımızda indexleri optimize ederek MySQL sunucumuzu hızlandırmayı anlatmıştık. Şimdi MySQL ayarlarını optimize ederek sunucumuzu optimize etmeyi anlatacağız.

MySQL Ayarları Nasıl Değiştirilir?

MySQL ayarları my.cnf adlı dosyada tutar. Bu dosya Linux dağıtımlarında genelde /etc/mysql/ dizininde yer alır. MySQL ayarlarını değiştirdiğinizde MySQL sunucusunu yeniden başlatmanız gerekir. Ancak ayar değiştirmeyi MySQL çalışırken aktif hale getirmek isterseniz SET GLOBAL ve SET SESSION komutları kullanılır. Ancak bunlarla yapılan değişiklikler kalıcı olmaz.

Dosyaya birebir erişebiliyorsanız direk metin düzenleyici ile açın. Eğer sadece uçbirim ile erişebiliyorsanız aşağıdaki komutla uçbirim ekranında düzenleme yapabilirsiniz.

nano /etc/mysql/my.cnf

Düzenlemeleri yaptıktan sonra Ctrl + X tuşlarına basıp çıkarken kaydedin. Ayarların aktif hale geçebilmesi için yeniden başlatılması gerektiğini unutmayın. MySQL sunucusunu yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

service mysql restart

Ayarları yaptıktan sonra bu komut ile sunucuyu yeniden başlatmazsanız ayarlar aktif olmaz.

MySQL Ayarlarını İyileştirmek

Bir önceki MySQL Optimizasyonu: Indexler başlıklı yazımızda Percona Toolkit’i indirip kurmuştuk. Şimdi bu araçlardan pt-variable-advisor adlı aracı kullanacağız. Bu araç ile şu an geçerli olan MySQL ayarlarınızı analiz edebilirsiniz.

Şimdi aracımızı çalıştıralım. Uçbirimi açalım ve aşağıdaki kodu girelim.

pt-variable-advisor [MySQL SUNUCU] -u [MySQL KULLANICI ADI] -p [MySQL ŞİFRE]

Sorgunun nasıl yapıldığı ve nasıl çıktı verdiğini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

MySQL Optimizasyonu: Ayarlar

 

Yukarıdaki çıktıyı aldık. Şimdi MySQL ayarlarımızı iyileştirmeye başlayabiliriz. MySQL ayarlarımızı iyileştirmek için her madde için resmi MySQL dökümanlarından yardım alabilirsiniz.

MySQLTuner

Önceki MySQL Optimizasyon yazımızda ve bu yazımızda Percona Toolkit araçlarını kullandık. Şimdi ise bu araçların dışında bir araç kullanacağız. Kullanacağımız aracın adı MySQLTuner. MySQLTuner’i indirmek için mysqltuner.com’a girebilirsiniz. Ya da uçbirimi açıp root yetkilerini aldıktan sonra aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

sudo apt-get install mysqltuner

 

MySQL Optimizasyonu MySQLTuner

Bu araç MySQL sunucumuzun performansını ölçüp bize çeşitli öneriler sunar. Bu aracı MySQL sunucumuz bir kaç gün aralıksız çalıştıktan sonra çalıştırmak verim açısından çok daha faydalı olacaktır. Değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar bir kaç gün daha sunucuyu aralıksız çalıştırıp sonra tekrar MySQLTuner ile analiz yapmak daha faydalı olacaktır. Ön bilgi ve kurulum işlerini tamamladığımıza göre MySQLTunner kullanımına geçebiliriz. Şimdi uçbirimi açalım ve aşağıdaki komutu girip MySQLTuner’i çalıştıralım.

mysqltuner

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Gelen ekranda önce MySQL kullanıcı adımızı, genelde root olur, sonra MySQL şifremizi giriyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

MySQLTuner Kullanımı

Çok kısa bir süre bekliyoruz. MySQLTuner MySQL sunucumuzu analiz ediyor. Ardından yaptığı analiz sonuçlarını ve tavsiyelerini bize gösteriyor.

MySQLTuner Kullanımı

Burada yazan tavsiyelere mutlaka uymamız gerekir. Zira bu öneriler küçük çaplı sunucularda fazla olmasa da büyük çaplı sunucularda gerek hız gerekse güvenlik büyük fayda sağlamaktadır. Bu aracı birkaç günde bir mutlaka çalıştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Serinin MySQL Optimizasyonu: Tıkanıklıklar başlıklı bir sonraki yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Xampp PHPMyAdmin Şifresi Ekleme-Değiştirme başlıklı makalemizde MySQL Dersleri, PHP Dersleri ve XAMPP hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: