.Net Uygulamalarında Serial Key Sistemi ve Güvenliği

Selamun Aleyküm

Bu dökümanda sizlere .Net Sistemlerinden , Nasıl kırılabilir ve nasıl güvenlik önlemleri alınabilir anlatacağım.

.Net Lisans Sistemlerinde Güvenlik Düzeyi Ne Durumda ?

.Net uygulamalarında güvenlik düzeyi neredeyse hiç denebilir.Yapılan uygulamaların kodları çeşitli programlarla rahatlıkla alınabilecek düzeyde.Eğer Bir cracker programınızın kodlarını alırsa kullandığınız güvenlik önlemlerine erişebilir.Özetle kaleyi içten fetheder 🙂 .

.Net Uygulamaların Kodları Hangi Programlarla alınabilir ?

.Net uygulamaların kodları Decompiler ismini verdiğimiz programlar ile alınabilir. .Net Decompilerlarda en iyisi .Net Reflector diyebilirim.RedGate şirketi tarafından geliştirilmiş olan yazılımın görünümü aşağıdaki gibi ;

 

Programa File>Open Assembly… yolundan .Net uygulamanızı ekleyip kodlarını alabilirsiniz.Kodları IL, C#,Visual Basic, MC++ veya F# Dilinde alabilirsiniz bu da uygulamanın ayrı avantajı bence.

.Net Lisans Sistemi .Net Reflectorle nasıl kırılır ?

Reflectore atınca zaten kodları alıyorusunuz kaleyi içten fethettiniz zaten 🙂 artık o kodları kullanmak sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Aşağıda basit bir .Net Lisans Sistemini kıracağız.Programı reflectore atalım ve kodlarına bakalım

Lisans Sistemi aşağıdaki gibi ;

Dikkat edilirse tek bir event var yani tek bir olay o da buttonun clicki buttona tıklayınca olan olay şimdi bu kısmın kodlarını inceleyelim

Kodları dikkatlice incelersek Textbox1 de yani name kısmında girilen değere göre serial oluşturuluyor. ve eğer serial kısmının metni oluşan değere eşitse lisans işlemi başarılı oluyor. Şimdi biz sondaki bu if şartını silersek oluşan değeri yani seriali serial textboxına aktarmış oluruz. Şimdi Microsoft Visual Studio üzerinden yeni bir VB.NET WindowsFormsApplication oluşturalım.Form tasarımı lisans sistemindeki gibi yapalım(2Textbox ve 1Button).Daha sonra buttonun click eventine lisans sistemindeki kodları ekleyin if şartını silerek yani aşağıdaki gibi olacak.

Şimdi projeyi çalıştırıp değer girelim

oluşan değeri lisans sisteminde girelim

Sistemi kırdık 🙂 Tabi başka şekillerde de lisans sistemleri olabilir.

.Net Uygulamalarda Güvenlik Nasıl Sağlanır?

.Net Uygulamalarda Güvenlik Obfuscator programları ile yapılabilir.Bu programlar kodları karıştırır.SmartAssembly,Crypto obfuscator birer Obfuscatordur.Bu programların da güvenlik sistemi kırılabilir.

Selametle

About This Author

2 Comments

You can post comments in this post.


 • Bu konuda biz Türkler nedense yapıcı olmaktan çok yıkıcı olmayı tercih ediyoruz. “Nasıl korunur” değil de, “nasıl kırılır” diye yapılan çalışmalar çok daha fazla.

  Yazılımlarınızı korumak için ilk %100 Türk yazılım koruma ve lisanslama aracıolan TNTLicensing denemenizi öneririm.

  Murat 5 sene ago Reply


  • Evet. Yapıcı olmaktansa yıkıcı olmak çok kolay geliyor milletimize. Bizim amacımız yapıcı yazılımcılar yetiştirmek zaten.

   Selametle…

   Abdussamed ASLAN 5 sene ago Reply


Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: