Python 3 Nasıl Kurulur ve Ubuntu'da Yerel Programlama Ortamı Kurun 18.04

Giriş

Python, kodlama, otomasyon, veri analizi, makine öğrenimi ve arka uç geliştirme konularında güçlü olan çok kullanımlı durumlar için kullanılabilecek esnek ve çok yönlü bir programlama dilidir. İlk olarak 1991 yılında İngiliz komedi grubu Monty Python'dan esinlenerek adını alan geliştirme ekibi, Python'u kullanmak için eğlenceli bir dil yapmak istedi. Python, yeni başlayanlar ve deneyimli geliştiriciler için harika bir seçimdir. Python 3, dilin en güncel sürümüdür ve Python'un geleceği olarak kabul edilir.

Bu eğitim, yerel Linux makinenize Python 3'ü yükleme ve komut satırı üzerinden bir programlama ortamı kurma konusunda size rehberlik edecektir. Bu eğitim, Ubuntu 18.04 için kurulum prosedürlerini açıkça kapsayacaktır, ancak genel prensipler, başka bir Debian Linux dağıtımı için geçerlidir.

Ön şartlar

Ubuntu 18.04 yüklü bir bilgisayarın veya sanal makinenin yanı sıra, bu makineye ve bir internet bağlantısına da yönetim erişimine sahip olmanız gerekir. Bu işletim sistemini Ubuntu 18.04 sürümleri sayfasından indirebilirsiniz.

Adım 1 – Python 3 Kurmak

Kurulum ve kurulumumuzu bilgisayarınızla etkileşime girmeyen grafiksel bir yol olan komut satırında tamamlayacağız. Yani, düğmelere tıklamak yerine, metne yazarak ve bilgisayarınızdan geri bildirim aldığınızda metin olarak yazabilirsiniz.

Bir kabuk veya terminal olarak da bilinen komut satırı, her gün yaptığınız görevlerin çoğunu değiştirmenize ve otomatikleştirmenize yardımcı olabilir ve yazılım geliştiricileri için önemli bir araçtır. Daha güçlü şeyler yapabilmenizi sağlayacak birçok terminal komutu vardır. “Linux Terminaline Giriş” başlığı, terminal ile daha iyi yönlendirilebilir.

Ubuntu 18.04'te, Terminal uygulamasının ekranın sol üst köşesindeki Ubuntu ikonuna tıklayarak ve arama kutusuna “terminal” yazarak ulaşabilirsiniz. Açmak için Terminal uygulaması simgesine tıklayın. Alternatif olarak, Terminal uygulamasını otomatik olarak açmak için klavyenizdeki CTRL , ALT ve T tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.

Ubuntu 18.04, önceden kurulmuş olan Python 3 ve Python 2 ile birlikte gönderilir. Bizim versiyonları kadar güncel olduğundan emin olmak için, en güncelleştirme izin vermedi ve sistemi yükseltmek apt Ubuntu'nun A ile çalışmak için komuta T ool ambalajlar P dvanced:

 • sudo apt güncellemesi
 • sudo apt -y yükseltme

-y bayrağı, yüklenecek tüm öğelerin kabul edildiğini, ancak Linux sürümünüze bağlı olarak, sistem güncellemeleriniz ve yükseltmeleriniz için ek istemleri onaylamanız gerektiğini doğrulayacaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra, sisteme yüklenen Python 3'ün sürümünü yazarak kontrol edebiliriz:

 • python3 -V

Terminal penceresinde, sürüm numarasını bilmenizi sağlayacak çıktıyı alacaksınız. Sürüm numarası değişebilir, ancak buna benzer:

OutputPython 3.6.5

Python için yazılım paketlerini yönetmek için, geliştirme projelerinde kullanmak isteyebileceğimiz programlama paketlerini kuracak ve yönetecek bir araç olan pip'i kuralım . “Python 3'te Modülleri Nasıl İçe Aktar?” Bölümünü okuyarak pip ile yükleyebileceğiniz modüller veya paketler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • sudo apt install -y python3-pip

Python paketleri yazarak yüklenebilir:

 • pip3 package_name'i yükle

Burada, package_name web geliştirme için Django veya bilimsel bilgi işlem için NumPy gibi herhangi bir Python paketine veya kütüphanesine başvurabilir. Yani NumPy'yi kurmak isterseniz, pip3 install numpy komutuyla bunu yapabilirsiniz.

Programlama ortamımız için sağlam bir kurulum yapmamızı sağlamak için kurulacak birkaç paket ve geliştirme aracı vardır:

 • sudo apt install kurmak-temel libssl-dev libffi-dev python-dev

İstenirse, y tuşuna basın.

Python kurulduğunda ve pip ve diğer araçlar kurulduğunda, geliştirme projelerimiz için sanal bir ortam oluşturabiliriz.

Adım 2 – Sanal Ortamı Kurma

Sanal ortamlar, Python projeleri için bilgisayarınızda yalıtılmış bir alana sahip olmanızı sağlayarak, projelerinizin her birinin diğer projelerinizi bozmayacak kendi bağımlılık kümelerine sahip olmasını sağlar.

Bir programlama ortamı oluşturmak, Python projelerimiz üzerinde ve farklı paket sürümlerinin nasıl ele alındığı konusunda daha fazla kontrol sağlıyor. Bu, üçüncü taraf paketleri ile çalışırken özellikle önemlidir.

İstediğiniz kadar Python programlama ortamı oluşturabilirsiniz. Her ortam, bilgisayarınızda, ortam olarak davranmasını sağlamak için birkaç betik içeren bir dizin veya klasördür.

Python'da bir programlama ortamı elde etmek için birkaç yol olsa da, standart Python 3 kütüphanesinin bir parçası olan venv modülünü kullanacağız . Yazarak venv'i kuralım:

 • sudo apt install -y python3-venv

Bu yüklü ile, ortamlar yaratmaya hazırız. Python programlama ortamlarımızı koymak istediğimiz dizini seçelim ya da mkdir ile yeni bir dizin oluşturalım:

 • mkdir ortamları
 • cd ortamları

Ortamların yaşamasını istediğiniz dizinde olduğunuzda, aşağıdaki komutu çalıştırarak bir ortam oluşturabilirsiniz:

 • python3 -m venv my_env

Aslında, bu ls komutuyla görüntüleyebileceğimiz birkaç öğe içeren yeni bir dizin oluşturur:

 • ls my_env

Outputbin include lib lib64 pyvenv.cfg share

Birlikte, bu dosyalar, projelerinizin yerel makinenizin daha geniş bağlamından yalıtıldığından emin olmak için çalışır, böylece sistem dosyaları ve proje dosyaları birbirine karışmaz. Bu, sürüm kontrolü ve projelerinizin her birinin ihtiyaç duyduğu belirli paketlere erişebilmesini sağlamak için iyi bir uygulamadır. Python Wheels, Python için derlemeniz gereken süreyi azaltarak yazılım üretiminizi hızlandırabilecek bir paket biçiminde Ubuntu 18.04 share dizininde olacak.

Bu ortamı kullanmak için, etkinleştirme komut dosyasını çağıran aşağıdaki komutu yazarak yapabileceğiniz, etkinleştirmeniz gerekir:

 • kaynak my_env / bin / etkin

Talebiniz artık ortamınızın adıyla öneklenecek, bu durumda buna my_env denir. Ön ekiniz biraz farklı görünebilir, ancak ortamınızın parantez içindeki adı, satırınızda gördüğünüz ilk şey olmalıdır:

Bu önek, my_env ortamının şu anda aktif olduğunu bilmemizi sağlar. Bu, programlar oluşturduğumuzda yalnızca bu özel ortamın ayarlarını ve paketlerini kullanacaklardır.

Not: Sanal ortamda python3 yerine python ve tercih ederseniz pip3 yerine pip pip3 . Makinenizde Python 3'ü bir ortamın dışında kullanırsanız, sadece python3 ve pip3 komutlarını kullanmanız gerekir.

Bu adımları uyguladıktan sonra sanal ortamınız kullanıma hazırdır.

3. Adım – “Merhaba, Dünya” Programı Oluşturma

Artık sanal ortamımıza sahip olduğumuza göre, geleneksel “Hello, World!” Programını oluşturalım. Bu, çevremizi test etmemize izin verecek ve bize henüz sahip olmadığımız takdirde Python ile daha yakından tanışma fırsatı sunacak.

Bunu yapmak için, nano gibi bir komut satırı metin düzenleyicisini açacağız ve yeni bir dosya oluşturacağız:

 • nano hello.py

Terminal penceresinde metin dosyası açıldığında, programımızı yazacağız:

print("Hello, World!")

CTRL ve X tuşlarını yazarak nano'dan çıkın ve dosyayı kaydetmeniz istendiğinde y düğmesine basın.

Nano'dan çıkıp kabuğuna geri döndükten sonra, programı çalıştırırız:

 • python merhaba

Az önce oluşturduğunuz hello.py programı, terminalinizin aşağıdaki çıktıyı üretmesine neden olacaktır:

OutputHello, World!

Çevreyi terketmek için, komutu deactivate bırakmanız yeterlidir ve orijinal dizininize geri döneceksiniz.

Sonuç

Tebrik ederiz! Bu noktada, yerel Ubuntu makinenize kurulmuş bir Python 3 programlama ortamınız var ve bir kodlama projesine başlayabilirsiniz!

Farklı bir yerel makine kullanıyorsanız, “Python 3 için Yerel Programlama Ortamı Nasıl Kurulur ve Kurulur” serimizde işletim sisteminizle ilgili eğiticiye başvurun. Alternatif olarak, bir Ubuntu sunucusu kullanıyorsanız, “Python'u Kurma ve Ubuntu 18.04 Sunucusunda Programlama Ortamı Kurma” eğiticisini takip edebilirsiniz.

Yerel makineniz yazılım geliştirme için hazır olduğunda , Python 3 e- Kitabındaki ücretsiz Nasıl Yapılır Kodumuzu okuyarak veya Programlama Proje eğitmenlerimize danışarak Python'da kodlama hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Navigator Kılavuzu: Yüksek Erişilebilirlik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About This Author

Comments are closed

%d blogcu bunu beğendi: