Python 3 Nasıl Yüklenir ve Ubuntu 18.04 Sunucusunda Programlama Ortamı Kurun

Giriş

Python, kodlama, otomasyon, veri analizi, makine öğrenimi ve arka uç geliştirme konularında güçlü olan çok kullanımlı durumlar için kullanılabilecek esnek ve çok yönlü bir programlama dilidir. İlk olarak 1991 yılında İngiliz komedi grubu Monty Python'dan esinlenerek adını alan geliştirme ekibi, Python'u kullanmak için eğlenceli bir dil yapmak istedi. Python, yeni başlayanlar ve deneyimli geliştiriciler için harika bir seçimdir. Python 3, dilin en güncel sürümüdür ve Python'un geleceği olarak kabul edilir.

Bu eğitici Ubuntu 18.04 sunucunuzu bir Python 3 programlama ortamı ile ayarlayacaktır. Bir sunucu üzerinde programlamanın birçok avantajı vardır ve geliştirme projeleri arasında işbirliğini destekler. Bu öğreticinin genel ilkeleri, herhangi bir Debian Linux dağıtımı için geçerli olacaktır.

Ön şartlar

Bu eğiticiyi tamamlamak için, Ubuntu 18.04 sunucusunda sudo yetkisi olmayan root kullanıcısı olmalısınız. Bu kurulumu nasıl yapacağınızı öğrenmek için manuel başlangıç ​​sunucu kurulum kılavuzumuzu izleyin veya otomatik komut dosyasını çalıştırın.

Bir terminal ortamına henüz aşina değilseniz, terminal ile daha iyi bir yönlendirme için yararlı olan “Linux Terminaline Giriş” başlıklı makaleyi bulabilirsiniz.

Sunucunuz ve kullanıcı ayarlarınız ile başlamak için hazırsınız.

Adım 1 – Python 3 Kurmak

Ubuntu 18.04 ve hem Python 3 hem de Python 2 önceden yüklenmiş olan diğer Debian Linux sürümleri. Bizim versiyonları kadar güncel olduğundan emin olmak için, en güncelleştirme izin vermedi ve sistemi yükseltmek apt Ubuntu'nun A ile çalışmak için komuta T ool ambalajlar P dvanced:

 • sudo apt güncellemesi
 • sudo apt -y yükseltme

-y bayrağı, yüklenecek tüm öğelerin kabul edildiğini onaylayacaktır, ancak Linux sürümünüze bağlı olarak, sistem güncellemeleri ve yükseltmeleri gibi ek istemleri onaylamanız gerekebilir.

İşlem tamamlandıktan sonra, sisteme yüklenen Python 3'ün sürümünü yazarak kontrol edebiliriz:

 • python3 -V

Terminal penceresinde, sürüm numarasını bilmenizi sağlayacak çıktıyı alacaksınız. Bu sayı değişebilir olsa da, çıktı buna benzer olacaktır:

OutputPython 3.6.5

Python için yazılım paketlerini yönetmek için, geliştirme projelerinde kullanmak isteyebileceğimiz programlama paketlerini kuracak ve yönetecek bir araç olan pip'i kuralım . “Python 3'te Modülleri Nasıl İçe Aktar?” Bölümünü okuyarak pip ile yükleyebileceğiniz modüller veya paketler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • sudo apt install -y python3-pip

Python paketleri yazarak yüklenebilir:

 • pip3 package_name'i yükle

Burada, package_name web geliştirme için Django veya bilimsel bilgi işlem için NumPy gibi herhangi bir Python paketine veya kütüphanesine başvurabilir. Yani NumPy'yi kurmak isterseniz, pip3 install numpy komutuyla bunu yapabilirsiniz.

Programlama ortamımız için sağlam bir kurulum yapmamızı sağlamak için kurulacak birkaç paket ve geliştirme aracı vardır:

 • sudo apt install kurmak-temel libssl-dev libffi-dev python3-dev

Python kurulduğunda ve pip ve diğer araçlar kurulduğunda, geliştirme projelerimiz için sanal bir ortam oluşturabiliriz.

Adım 2 – Sanal Ortamı Kurma

Sanal ortamlar, Python projeleri için sunucunuzda yalıtılmış bir alana sahip olmanızı sağlayarak, projelerinizin her birinin diğer projelerinizi bozmayacak kendi bağımlılık kümelerine sahip olmasını sağlar.

Bir programlama ortamı oluşturmak, Python projelerimiz üzerinde ve farklı paket sürümlerinin nasıl ele alındığı konusunda daha fazla kontrol sağlıyor. Bu, üçüncü taraf paketleri ile çalışırken özellikle önemlidir.

İstediğiniz kadar Python programlama ortamı oluşturabilirsiniz. Her ortam, sunucunuzda, ortam olarak hareket etmesini sağlamak için birkaç betik içeren bir dizin veya klasördür.

Python'da bir programlama ortamı elde etmek için birkaç yol olsa da, standart Python 3 kütüphanesinin bir parçası olan venv modülünü kullanacağız . Yazarak venv'i kuralım:

 • sudo apt install -y python3-venv

Bu yüklü ile, ortamlar yaratmaya hazırız. Python programlama ortamlarımızı koymak istediğimiz dizini seçelim ya da mkdir ile yeni bir dizin oluşturalım:

 • mkdir ortamları
 • cd ortamları

Ortamların yaşamasını istediğiniz dizinde olduğunuzda, aşağıdaki komutu çalıştırarak bir ortam oluşturabilirsiniz:

 • pyvenv my_env

Esasen, pyvenv , ls komutuyla görüntüleyebileceğimiz birkaç öğe içeren yeni bir dizin oluşturur:

 • ls my_env

Outputbin include lib lib64 pyvenv.cfg share

Birlikte, bu dosyalar, projelerinizin yerel makinenizin daha geniş bağlamından yalıtıldığından emin olmak için çalışır, böylece sistem dosyaları ve proje dosyaları birbirine karışmaz. Bu, sürüm kontrolü ve projelerinizin her birinin ihtiyaç duyduğu belirli paketlere erişebilmesini sağlamak için iyi bir uygulamadır. Python Wheels, Python için derlemeniz gereken süreyi azaltarak yazılım üretiminizi hızlandırabilecek bir paket biçiminde Ubuntu 18.04 share dizininde olacak.

Bu ortamı kullanmak için, size etkinleştirme komut dosyası çağırır aşağıdaki komutu yazarak elde edebilirsiniz hangi etkinleştirmek gerekir:

 • kaynak my_env / bin / etkin

Komut isteminiz şimdi ortamınızın adıyla öneklenecek, bu durumda buna my_env denir. Hangi Debian Linux sürümünü çalıştırdığınıza bağlı olarak, ön ekiniz biraz farklı görünebilir, ancak parantez içindeki ortam adınız, satırınızda gördüğünüz ilk şey olmalıdır:

Bu önek, my_env ortamının şu anda aktif olduğunu bilmemizi sağlar. Bu, programlar oluşturduğumuzda yalnızca bu özel ortamın ayarlarını ve paketlerini kullanacaklardır.

Not: Sanal ortamda python3 yerine python ve tercih ederseniz pip3 yerine pip pip3 . Makinenizde Python 3'ü bir ortamın dışında kullanırsanız, sadece python3 ve pip3 komutlarını kullanmanız gerekir.

Bu adımları uyguladıktan sonra sanal ortamınız kullanıma hazırdır.

3. Adım – “Merhaba, Dünya” Programı Oluşturma

Artık sanal ortamımıza sahip olduğumuza göre, geleneksel “Hello, World!” Programını oluşturalım. Bu, çevremizi test etmemize izin verecek ve bize henüz sahip olmadığımız takdirde Python ile daha yakından tanışma fırsatı sunacak.

Bunu yapmak için, nano gibi bir komut satırı metin düzenleyicisini açacağız ve yeni bir dosya oluşturacağız:

 • nano hello.py

Terminal penceresinde metin dosyası açıldığında, programımızı yazacağız:

print("Hello, World!")

CTRL ve X tuşlarını yazarak nano'dan çıkın ve dosyayı kaydetmeniz istendiğinde y düğmesine basın.

Nano'dan çıkıp kabuğuna geri döndükten sonra, programı çalıştıralım:

 • python merhaba

Az önce oluşturduğunuz hello.py programı, terminalinizin aşağıdaki çıktıyı üretmesine neden olacaktır:

OutputHello, World!

Çevreyi terketmek için, komutu deactivate bırakmanız yeterlidir ve orijinal dizininize geri döneceksiniz.

Sonuç

Tebrik ederiz! Bu noktada, Debian Linux sunucunuzda kurulmuş bir Python 3 programlama ortamına sahipsiniz ve artık bir kodlama projesine başlayabilirsiniz!

Bir sunucu yerine yerel bir makine kullanıyorsanız, “Python 3 için Yerel Programlama Ortamı Nasıl Kurulur ve Kurulur” serimizde işletim sisteminizle ilgili eğiticiye başvurun.

Sunucunuz yazılım geliştirme için hazır olduğunda , Python 3 e- Kitabındaki ücretsiz Nasıl Yapılır Kodumuzu okuyarak veya Programlama Proje eğitmenlerimize danışarak Python'da kodlama hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Python 3 Nasıl Kurulur ve Ubuntu'da Yerel Programlama Ortamı Kurun 18.04 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About This Author

Comments are closed

%d blogcu bunu beğendi: