Python ile String İşlemleri

Bu yazımda string fonksiyonlarını ayrıntılı ve açıklayıcı bir şekilde anlatacağım. Stringler genellikle büyük işleri kolayca halletmemize yararlar. Pythonda bunun için kullandığımız bir çok fonksiyon vardır. Bunlardan bir kaçını anlatalım.

.find()

Girdisi String içinde aradığımız karakter veya karakterlerdir. Döndürdüğü sonuç karakterin yeridir. Eğer aranan Stringin içinde bulunmuyorsa -1 değerini döndürür.

Stringim adında bir değişken tanımladık ve bu değişkene “Cyber-Warrior” değerini atadık. if koşuluyla Stringim değişkeninde – işareti varsa sıfırdan büyük bir değer döneceğinden “Icinde – var” yazdırdık. Eğer sıfırdan küçükse yani içinde – işareti yoksa “Icinde – yok” yazdırdık.

.split()

split() funksiyonu string içerisindeki değerleri belli kriterlere göre parçalara bölmek için kullanılır. Girdisi bölümlemede kullanılacak karakter veya karakterlerdir. Parçalama işleminin sonucunda geriye bir dizi döndürür.

Yukarıdaki kodlarımızı açıklayalım. Yine Stringim adında bir değişken oluşturup içinde bir URL atadık. Sonra bu URL’yi split fonksiyonu yardımıyla / işareti ile bölümlere ayırdık. Split fonksiyonu bize dizi şeklinde sonuç döndürür. Son olarak biz de dizinin elemanlarını yazdırdık.

.replace()

Belirlenen string içindeki bir karakteri kaldırıp yerine başka bir karakter ekler. İki girdisi vardır. İlki kaldırılacak karakter. İkincisi yerleştirilecek karakter.

Kodlarımızı açıklayalım. Stringim değişkeni oluşturup içine “Yetenek sizsiniz” yazdık. Daha sonra replace fonksiyonu ile boşluğu kaldırıp yerine hiç bir şey eklemedik. Bunu nasıl yaptığımızı yukarıdaki resimden anlayabilirsiniz. Sonucu yazdırdık.

.lower()

Büyük harfleri küçük harflere çevirmek için kullanılır. Şuan için sadece ingilizce karakterleri düzgün olarak çevirebilmektedir. Girdisi yok. Çıktısı malum

Kodlarımızı açıklayalım. Her zamanki gibi Stringim adında bir değişken oluşturduk. lower fonksiyonuyla bu değişkenimizde bulunan “JNGWR” harflerinin yerine “jngwr” harfleri yerleştirildi.

.strip()

Stringin başında ve sonunda bulunan belirli karakterleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Girdisi kaldırılacak karakterlerdir. Çıktısı da kaldırılmış halidir.

Yine Stringim değişkenimizi tanımladık. Buna değerimizi atadık. Daha sonra strip fonksiyonu ile Galatasaray kısmını çıkarıp attık ve şampiyonu öğrenmiş olduk.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: