Python ile Windows’ta Mouse Kontrolü

Python ile Windows’ta Mouse Kontrol etmeyi, istediğiniz noktaya istediğiniz zaman tıklamayı göstereceğim. Öncelikle bu işlem için Python’a PyWin32 adında 3.şahıs modülü kurmamız gerekicek. Son sürümünü buradan uygun olan versiyonuyla indirebilirsiniz. Kurulumu gayet basittir.

Bu şekilde de tamamlayabilirsiniz kurulumu;

 

Şimdi Python27 klasöründe ’mouse.py’ adında bir dosya açıp ordan devam edelim işlemlerimize. (Modül ismiyle aynı isimde bir çalışma dosyası açmayın.Yoksa modül yerine kendi dosyanızı dahil eder tekrarlatırsınız aracınızı.)  Kodları yazmak için herhangi bir not defterinde veya derleyicide açalım ’mouse.py’ isimli dosyamızı. (Herhangi bir editörde açabilirsiniz.Ben NotePad++’ta açtım.)

Çift tıklama yapmak için art arda iki kere aynı noktaya ’click()’ fonksiyonu ile tıklama yapabilirsiniz. Yada belli aralıklarla tıklama yapmak istiyorsanız time modülünü dahil edip kullanabiliriz.

time modülü ile 2 saniye uyutup tekrar tıklama yaptırmak içinde aşağıdaki gibi bir önerge kullanılabilir;
En sonda da tabii ki ’python mouse.py’ komutuyla aracımızı çalıştırabiliriz. Daha farklı projelerde daha komplike şekilde kullanabilirsiniz PyWin modülünü. Python araştırdıkça esneyen bir dil olmuştur her zaman benim gözümde.
Kolay gelsin…

Bir önceki yazımız olan Python ile Soket Programlama başlıklı makalemizde Python Dersleri, Python Socket Programming ve Python ve Soket Programlama hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: