Şaşırtıcı Facebook Reklamı

Online reklam sektörü gittikçe büyüyen ve önem kazanan bir sektör. Bir çok firma artık PR çalışmalarını daha düşük maliyet ve daha yüksek geri dönüşüm oranlarıyla web siteleri üzerinden yapıyor. Tabi ki bunun için reklam veren ve reklam yayıncılarının buluşması gerekiyor. İşte bu noktada reklam firmaları devreye giriyor. Ülkemizde ve dünyada şu an lider konumda olan reklam yayıncısı tabii ki Google. Google AdWords ile reklam verenlere, AdSense ile yayıncılara hitap ediyor.

Reklam sektöründe hedeflenen kitleye ulaşmak ve bu kitleden geri dönüşüm almak en önemli ölçüttür. Google reklam verenin reklamını tam hedeflediği kitleye nasıl ulaştırıyor peki? Bu sorunun cevabını bulmak bilinçli internet kullanıcıları için hiç de zor değil çünkü web sitelerinde çıkan reklamların Google arama motorunda yaptıkları aramalara ve gezindikleri sitelere göre değiştiğini bu kullanıcılar fark etmişlerdir. Evet, Google bizim yaptığımız aramalara, gezdiğimiz web sitelerine, bu sitelerde yaptığımız faaliyetlere göre bize gösterilecek reklamları belirliyor ve gösteriyor. Bu bizler için çok şaşırtıcı olmasa gerek çünkü yaptığımız aramalar zaten bizim ne istediğimizi Google’a direk belli ediyor. Google’da bundan faydalanarak reklamlarını optimize ediyor. Aslında kısaca Google ve kullanıcı arasındaki mutualist ilişki diyebiliriz.

Facebook ReklamlarıBeni asıl hayretler içerisinde bırakan ve “Yok daha neler!” dememe sebep olan olay gerçekleşeli çok zaman geçmedi ama yoğunluktan dolayı Yazılım Sevdası’nda paylaşmam zaman aldı. Fazla uzatmadan olaya geçeyim. Arkadaşlardan oluşan bir WhatsApp grubunda arkadaşlarımla toplu bir şekilde sohbet edip plan yapıyorduk. Biz plan yaparken arada arkadaşlarımdan biri Paintball fikrini ortaya attı. Arkadaşımın bu kelimeyi kullanmasının üzerinden henüz bir saat bile geçmeden arkadaşımın Facebook reklamlarında Paintball reklamları belirdi. Arkadaşımın olayı bana bildirmesiyle olay üzerine düşünerek Facebook’un, WhatsApp mesajlarını da işleme tabi tutarak reklam sonuçlarına yansıttığı kanısına vardım. Çünkü bu olayı tesadüf diyerek olasılık hesabına döksek bir araya gelmesi çok mümkün görünmüyor.

Benzer bir işlemi bilinçli ve kontrollü bir şekilde en kısa zamanda tekrar test etmeyi düşünüyorum. Test sonuçlarını bu yazıya ek olarak paylaşacağım.

Bir önceki yazımız olan App Inventor ile Login Panel Yapımı başlıklı makalemizde Android, App İnventor ve Login Panel Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

1 Comment

You can post comments in this post.


  • Bunu yeni mi fark ettiniz 🙂

    Azad 11 ay ago Reply


Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: