SEO Makale Serisi 2 – Arama Motorlarının Çalışma Mantığı

Önceki makalemizde SEO’da arama motorlarını ve bunların çalışma mantığını anlamanın önemini vurgulamıştık. Bu yazımızda arama motorlarının nasıl çalıştığını, sonuçlar ziyaretçiye ulaşırken hangi aşamalardan geçtiğini açıklayalım.

Arama motorları arama sonuçları sunmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirirler. Bu etkinler toplamda beş aşamadan oluşur. Bu aşamalar tarama, indexleme, işleme, alaka hesaplama ve sonuçları göstermedir.

Tarama: Bir web sitesine bağlı tüm web sayfalarını tarama sürecidir. Bu işlem, bir crawler ya da örümcek ile gerçekleştirilir.

İndexleme: Taranan web sayfaları için dizin oluşturma ve daha sonra bunları veritabanına kaydetme aşamasıdır. Taranan sayfalardaki içerikler değerlendirilir ve anahtar kelimeler oluşturulur.

İşleme: Bir arama isteği geldiğinde bu isteği arama motoru işler. Yani veritabanında bulunan sayfalar ile arama isteği karşılaştırılır ve değerlendirilir.

Alaka Hesaplama: Aranan kelime ile veritabanında kaydedilen sayfaların alakası hesaplanır. Bu aşamaların en önemli aşaması alaka hesaplama aşamasıdır. Çünkü bizim arama motorundaki sıramız bu aşamada belirlenir. Her arama motorunun kendi alaka hesaplama algoritması vardır. Bu algoritmalar sıklıkla güncellenir. Tüm arama motorlarının çalışma prensibi aynı olmasına rağmen, alaka algoritmaları arasındaki küçük farklılıklar sonuçlarda önemli değişikliklere yol açar.

Sonuçları Gösterme: Aranan kelime ile ilgili veritabanından en alakalı sonuçlar kullanıcıya sunulur.

 

Bir önceki yazımız olan SEO Makale Serisi 1 - SEO Nedir? başlıklı makalemizde SEO Makale Serisi, SEO Ne Değildir? ve SEO Neden Gereklidir? hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: