Ubuntu 12.04 İşletim Sistemine zPanel Kurulumu

Şimdi sizlere Ubuntu 12.04 işletim sistemi üzerine zPanel yönetim paneli kurmayı anlatacağım. Bunun için bize Ubuntu 12.04 64 bit kurulu bir bilgisayar gerekli. Ben anlatım için digitalocean üzerinden geçici bir bilgisayar oluşturup anlatımı onun üzerinden yapacağım. Yukarıda bilgilerini gördüğünüz gibi bilgisayarımız kurulu. Şimdi ssh ile bilgisayarımıza bağlanalım.

Görüldüğü gibi root olarak bilgisayarımıza bağlandık. zPanel kurulumunu yapmak için zPanelin resmi web sitesine girip en güncel sürümünü bulalım. zpanelcp.com adresi zPanelin resmi web adresidir. Buraya girip download bölümüne geçiyoruz. Karşımıza iki adet işletim sistemi için sunulan sürüm çıktı. Biz Ubuntu için olanı anlatacağız siz isterseniz CentOS için olanı kurabilirsiniz.zPanel Kurulumu

wget fonksiyonu ile zPanel kurulumu dosyasını indirdik. Chmodlardan kaynaklı bir hata verdi. chmod izinlerini 777 yaptıktan sonra tekrar kurulum işlemini başlattık. Devam etmek ister misiniz diye sordu. y tuşuna basıp devam ettik. Biraz bekledikten sonra ülke ve şehir seçimimizi yaptık. Şimdi sunucu adını soruyor. Ellemeden enter diyerek devam edelim. IP adresimizi sordu. Aynı şekilde ellemeden enter tuşuna bastık. Hazır mısınız diye sordu. y tuşuna basıp enter ile devam ettik.

Gördüğünüz gibi zPanel kurulumu başladı. Bu aşama bilgisayarınızın hızına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 5-10 dakika arası sürer. Aklınıza neden hiç bir yerde yönetim paneli şifresi felan sormadı diye düşünebilirsiniz. En sonunda bize kendi oluşturduğu şifreleri gösterecek. Biz onları not alıp giriş yaparken kullanacağız. Kurulum yaparken hata ile karşılaşırsanız kurulum yapacağınız bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

Şimdi videomuzu izliyoruz…

Bir önceki yazımız olan Ubuntu Açılış Ekranınızı Özelleştirin başlıklı makalemizde Python, Python Dersleri ve Python ile Ubuntu Açılış Ekranı hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: