Ubuntu Açılış Ekranınızı Özelleştirin

Bu yazımızda Ubuntu işletim sisteminin açılış ekranını özelleştirmeye değineceğiz. Öncelikle müziğin çalabilmesi için “sox” uygulamasını aşağıdaki komutla kuruyoruz.

sudo apt-get install sox

Daha sonra Python kodlarına geçelim. Kodların düzenli olması için fonksiyon kullanarak yazıyorum uygulamayı istenirse spagetti olarakta yazılabilir kodlar. Eğer kodlarınızda Türkçe karakter kullanacaksanız utf-8 tanımlamasını yapmayı unutmayın! (#-*- coding: utf-8 -*-)

İlk olarak subproccess modülümüzü dahil ederek başlıyoruz;

>> import subprocess

Daha sonra sağ taraftaki bildirim baloncuklarına bildirim göndermek için aşağıdaki komutları girelim.

>> def notify_gonder(mesaj):

>> subprocess.Popen([‘notify-send’, mesaj])

>> return

Yukarıdaki gibi bir fonksiyon tanımlıyoruz. Bu fonksiyon Popen uygulaması ile terminal üzerinden ‘notify-send’ fonksiyonunu kullanarak mesaj göndermemizi sağlıyor.

İkinci olarak da çalmasını istediğimiz müzik için bir fonksiyon tanımlıyoruz.

>>def ses_cal(muzik):

>> subprocess.Popen([‘play’, muzik])

>> return

Burda da terminal üzerinden play uygulamasının çalışmasını istiyoruz. Az önce kurduğumuz ‘sox’ uygulamasınıda bunun için kurduk zaten. En son olarak da fonksiyonlarımızı Python dosyamızda çalıştırıyoruz.

>>notify_gonder(“\n>> Hoşgeldin Ahmet ^_^”)

>>ses_cal(“~/Masaüstü/çalışmalar/notify/2pac.wav”)

Sağ tarafa ‘Hoşgeldin Ahmet’ bildirimi gönderecek ve aynı anda da ‘2pac.wav’ ses dosyasını çalışacak.

Bu Python kodlarından sonra uygulamamızın başlangıçta çalışması için ufak bir C uygulaması yazacağız. Onu da şu şekilde yazıyoruz.

“System()” fonksiyonunu çalıştırabilmemiz için kütüphanemizi dahil ediyoruz;

>> #include <stdlib.h>

Her zamanki gibi “main()” fonksiyonu içerisinde de python dosyamızı çalıştıracak kodumuzu tanımlıyoruz. Bunu da aşağıdaki gibi yapıyoruz.

>> system(“python ~/not.py”);

Daha sonra bunu GCC ile derlememiz gerekiyor tabi ki.

>> gcc not.c -o not

Daha sonra bu ‘not’ uygulamasının terminal ekranında çalışması için bunu “/usr/bin” klasörü içine gönderiyoruz. En son olarak da Ubuntu’daki “Başlangıç Uygulamaları (Startup Applications)” uygulamasına girip “not” komutunu ekliyoruz. Bilgisayar her açıldığında sağ tarafta istediğiniz bir mesaj bildirim olarak görünüyor ve arka planda istediğiniz müzik çalıyor.

Deneme yapmak içinde ‘not’ uygulamasını /usr/bin içine attıktan sonra terminal ekranına ‘not’ komutunu verebilirsiniz Sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan MySQL Optimizasyonu: Tıkanıklıklar başlıklı makalemizde MySQL Dersleri, MySQL Hızlandırma ve MySQL Optimizasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: