Ubuntu System Monitoring

Bu yazımızda Ubuntu işletim sisteminde sistem izlemeyi anlatacağız. Bunun için Ubuntu’da bulunan htop modülünü kullanacağız.

  1. Öncelikle uçbirimi açıp sudo su komutu ile root yetkilerini alalım.
  2. “apt-get install htop” komutu ile htop modülünü kuralım.
  3. Kurulum başarılı bir şekilde gerçekleşmişse aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırız.

 Ubuntu System Monitoring

Bu ekranı gördüyseniz htop modülünü kullanmaya hazırız demektir. Şimdi uçbirime “htop” komutunu girelim.

Ubuntu System Monitoring Htop

Yukarıda sol üstte işlemci ve bellek kullanımını görebilirsiniz. Sağ üst köşede çalışan işlem sayısı ve uptime süresini görebilirsiniz. Bunların altında kalan alanda hangi kullanıcının hangi işlemi yaptığını, hangi programın çalıştığını hepsini tek tek görebilirsiniz. Klavyeden yukarı ve aşağı tuşlarıyla bir işlemi seçip F9 tuşı ile bu işlemi sonlandırabilirsiniz.

Htop modülü hem Ubuntu Desktop hem de Ubuntu Server için kullanılabilirdir. Ayrıca mobil işletim sistemlerinde SSH bağlantısı kullanarak sunucu durumunu htop ile kontrol edebilirsiniz.

Selametle…

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: