Ubuntu’dan Bir Rekor Daha!

ubuntu-edge-rekorDünyada en fazla kullanılan açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux tabanlı Ubuntu’nun yeni projesi Ubuntu Edge geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Ubuntu Edge adı verilen yeni akıllı telefonun geliştirilmesi ve üretilmesi Canocial Ltd. tarafından yapılacak. Canonical Ltd. bütün bu masrafları kendisi karşılayamayacağı için bağış kampanyası başlattı. Bağış kampanyasının hedefi 32 milyon dolardı. Bağış kampanyası büyük bir heyecanla başladı. Bütün açık kaynak geliştiricileri ve Ubuntu severler bu bağış kampanyasının sonucunu merakla bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde ise bağış kampanyası tamamlandı.

Bağış kampanyasına 25.000’den fazla gönüllü katıldı. Kampanya sonucu yaklaşık 13 milyon dolar toplanabildi.  Cononical kurucusu Mark Shuttleworth, kampanyanın başarısız olmasının onu hedefinden şaşırtmayacağını ve asla pes etmeyeceğini söyledi.

Kampanya hedefine ulaşamasa da bağış kampanyaları arasında bir rekor niteliğinde. Çünkü daha önce hiçbir kampanyada bu kadar kısa sürede 25.000 katılımcıyla bu kadar para bağışlanmamıştı. Bu miktar Canonical’ın beklediği miktar olmasa da azımsanacak bir para değil.

Ümit ediyoruz ki iyi bir destekçi çıkar ve Ubuntu Edge’in kalan 20 milyon dolarını tamamlar. Bağış yapan gönüllülerin listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Umutlar Seneye Kaldı! başlıklı makalemizde Google Glass, Google Glass Çıkış Tarihi ve Recon Jet hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Uzun yıllardır yazılım ile uğraşıyorum. PHP ile başladığım yazılım hayatıma şu an PHP'nin yanında Swift ve Python ile devam ediyorum. Bu güne kadar bir çok proje geliştirdim ve yeni projeler geliştirmeye de devam ediyorum. Bu sitede yazılımseverlere faydalı bilgiler vermeye, yazılım geliştirmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya, yeni başlayanlara yol göstermeye ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: