VestaCP Nasıl Kullanılır ve Kullanıcı Verileri Nasıl Taşınır?

Giriş

Vesta Kontrol Paneli, web sitesi, e-posta, veritabanı ve DNS işlevlerine sahip ücretsiz, açık kaynaklı bir kontrol panelidir. Bu öğreticide, kontrol panelini bir Ubuntu veya CentOS sunucusuna kuracak, varsayılan yönetici arabirimi bağlantı noktasını güncelleyecek ve kullanıcı verilerini varolan bir yüklemeden nasıl geçireceğinizi öğreneceksiniz.

Not: 8 Nisan 2018'de, VestaCP'de, saldırganların ana sistemlerden taviz vermesine ve diğer sunucuları hedef alan zararlı trafik göndermesine izin veren bir güvenlik açığı keşfedilmiştir. Sonuç olarak, DigitalOcean VestaCP'nin varsayılan port 8083 devre dışı bıraktı. Bu eğitici, kurulumu yerine port 5600 kullanacak. Bu güvenlik açığı hakkında daha fazla güncel bilgi için lütfen bu Topluluk Soru ve Cevaplarını okuyun.

Ön şartlar

Bu eğiticiyi tamamlamak için aşağıdaki kaynaklar gereklidir:

  • Ubuntu 16.04 veya CentOS 7 sunucusu
  • Sunucunuza bir alan adı işaret etti. DigitalOcean ile Ana Bilgisayar Adı Nasıl Kurulur, bir alanın DigitalOcean kontrol paneli ile nasıl yönetileceğini gösterir. Bu eğitici boyunca panel.example.com'u kullanacağız
  • Ns1.example.com ve ns2.example.com öğesini sunucunuza işaret eden iki A kaydı

VestaCP'yi Kurma

SSH ile sunucunuza giriş yapın. VestaCP, bireysel kullanıcı hesaplarının oluşturulmasını üstlendiğinden, bu eğitici, başlangıç ​​kurulumunu yapmak için kök kullanıcı olarak giriş yaptığınızı varsayar.

Giriş yaptıktan sonra /tmp geçici dizinine gidin ve yükleme komut dosyasını indirin:

cd /tmp
curl -O https://assets.digitalocean.com/vesta/install-vesta-do.sh

Bu betik, resmi VestaCP yükleme komut dosyasının etrafındaki sarıcıdır. Ne yaptığını görmek için onu favori metin editörünüzde açabilirsiniz. Yazılımı yüklemek için resmi komut dosyasını kullanır, ardından port 5600 kullanmak için yönetici arayüzünü günceller.

Komut dosyasını yürütülebilir yapın:

chmod +x install-vesta-do.sh

Son olarak, VestaCP'yi yüklemek için komut dosyasını çalıştırın. VestaCP'nin kurulum sayfasında bulabileceğiniz resmi kurulum komut dosyası tarafından desteklenen seçeneklerden herhangi birini geçebilirsiniz. --force seçeneğini kullanacağız, aksi takdirde yükleyici bazı makinelerdeki mevcut bir yönetici grubu hakkında şikayette bulunabilir:

./install-vesta-do.sh --force

Komut, etkileşimli olarak birkaç soru soracaktır, ardından kurulumu tamamlamak için yaklaşık 5-15 dakika sürecektir. Yönetici arayüzünüzün URL'si, yönetici giriş bilgilerinin yanı sıra yazdırılacaktır:

OutputCongratulations, you have just successfully installed Vesta Control Panel

https://panel.example.com:8083
username: admin
password: a-random-password

Not: Bu başlangıç ​​URL'leri port 8083 kullanacaklarından hatalı olacaktır. Kurulum çıktısının son satırı

Configuring to use port 5600 as admin port

Bağlanmaya çalışmadan önce port 5600 port 8083 tüm port 8083 başvurularını güncelleyin. Örnek URL, örneğin https://panel.example.com:5600 olacaktır. İlk kurulumdan sonra, kullanıcılarınız için sonraki tüm e-postalar doğru bağlantı noktasını kullanır.

VestaCP artık sunucunuzda çalışıyor ve çalışıyor. Mevcut bir VestaCP yüklemeniz varsa, kullanıcı verilerinizi yeni sunucuya taşıyacağımız sonraki adımla devam edin.

Sunucular arasında VestaCP Kullanıcı Verilerini Taşıma

VestaCP, kullanıcı verilerini yedeklemek ve geri yüklemek için bazı komut dosyaları ile birlikte gelir. Bu komut dosyalarını kullanarak yönetici kullanıcıyı taşıyacağız.

Taşınıyor olduğunuz sunucuda , yönetici yedeklemesini vermek için v-backup-user kullanın:

v-backup-user admin

Not: Yedekleme programını çalıştırırken bir hata command not found , aşağıdakileri yaparak PATH güncellemeniz gerekebilir:

export PATH=$PATH:/usr/local/vesta/bin

VestaCP'yi yükledikten sonra oturumu kapatırsanız bu otomatik olarak işlenir.

Komut, bazı durum bilgilerini ve yedeğinizin dosya adını verir:

Output. . .
-- SUMMARY --
2018-04-10 17:45:42 Local: /backup/admin.2018-04-10_17-45-42.tar
2018-04-10 17:45:42 Size: 1 MB
2018-04-10 17:45:42 Runtime: 1 minute

Yukarıda vurgulanan yedekleme dosyasını not edin. Sizinki şu anki zamana ve yedeklediğiniz kullanıcı adına bağlı olarak farklı olacaktır. Bu dosyayı yeni sunucunuza aktarmak için scp yardımcı programını kullanacağız.

Yeni sunucuda şifre kimlik doğrulaması kullanıyorsanız, dosyayı doğrudan eski sunucudan yeniye aktarmak en kolay yoldur:

scp /backup/admin.2018-04-10_17-45-42.tar root@panel.example.com:/backup/

Bu, şifreler yerine SSH anahtarlarını kullanırsanız, kolayca çalışmayacaktır. Bu durumda, dosyayı yerel makinenize indirmek, ardından yeni sunucuya yüklemek en iyisidir. Yerel komut satırında, aşağıdakileri yapın:

scp root@old-server.example.com:/backup/admin.2018-04-10_17-45-42.tar /tmp/
scp /tmp/admin.2018-04-10_17-45-42.tar root@panel.example.com:/backup/

Şimdi, yeni sunucunun /backup dizinine yüklenen yedek .tar dosyasıyla, yeni sunucuya giriş yapın ve işlemi tamamlamak için v-restore-user komutunu kullanın:

v-restore-user admin admin.2018-04-10_17-45-42.tar

Komut, geri yüklediği öğelerin bir özetini verecektir. Yönetici kullanıcı taşıma işleminiz şimdi tamamlandı.

Sonuç

Bu eğitimde VestaCP kontrol panelini kurdu, varsayılan yönetici arayüzünün portunu güncellediniz ve yönetici kullanıcıyı önceden var olan bir kurulumdan geçirdiler. VestaCP yazılımını web sitelerini ve e-postaları kurmak için kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen VestaCP Nasıl Kurulur ve Ubuntu 14.04'te Bir Web Sitesi Oluşturun'un 3. ve 4. adımlarına bakın. Resmi belgelere de başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Laravel 5.6.16 Çıktı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About This Author

Comments are closed

%d blogcu bunu beğendi: