WordPress Sitelerinizi Hızlandırın – 1

Her web sitesi sahibi sitelerinin hızına önem verir. Günümüzde mobil internetin hayatımızın her alanına girmesiyle bu daha da önemli hale geldi. Bu yazımızda WordPress ile oluşturulan sitemizi nasıl hızlandırabileceğimizden bahsedeceğiz. Üç yazıdan oluşacak serinin ilk makalesinde WordPress sitemizin performansını ölçüp bu değerlendirmeye göre hızlandırma işlemlerini yapacağız.

Sitenin Hızı Neden Önemlidir?

Daha İyi Gezinti İçin

Ziyaretçiler hızlı siteleri severler. Çünkü sitelerin hızlı olması onlara zaman kazandırır. Ziyaretçiler hızlı çalışan sitelerde daha çok gezinirler. Bu da site sahibine daha çok kazanç bırakmak demektir.

Arama Motorlarında Yükselmek İçin

Google 2010 yılında site hızının sıra belirlemede bir kriter olduğunu resmi blogunda kullanıcılara duyurmuştu. Bu açıklamaya göre sitelerin açılma süreleri sıralamalara etki eden bir faktör oldu.

Sitenizin Hızını Test Edin

Sitenizde değişiklik yapmadan önce sonrasıyla karşılaştırma yapmak için sitenizi hız testine sokun. Google tarafından bu test yapılmaktadır. Teste ulaşmak için tıklayın. Karşımıza çıkan sitede kutucuğa sitemizin adını yazıp “Analiz Et” butonuna tıklayın. Bir süre bekledikten sonra sitemizin hız testi sonucu karşımıza gelecektir.

Site Hızı Test Etme

WordPress Performans İncelemesi

Yukarıda web sitemizin hızını standart bir biçimde ölçtük. Şimdi ise wordpress sitemizi hızlandırmadan önce onu ayrıntılı bir değerlendirmeye sokacağız. Bunun için P3 eklentisini kullanacağız. WordPress eklentisini Eklentiler > Yeni Ekle bölümünde bulunan arama bölümüne P3 yazarak bulabilirsiniz. Eklentiyi kurduysanız wordpress sitemizi analiz edebiliriz.

Eklenti kurulduğunda sol altta bulunan Araçlar > P3 Plugin Profiler sekmesini açalım ve Taramayı Başlat butonuna tıklayalım.

Wordpress Site Hızlandırma

 

Eklenti sitemizde ufak bir gezinti yapacak ve taramayı bitirecek. Tarama bittiğinde sonuçları göster butonuna tıklayalım. Aşağıdaki gibi bir sayfa göreceğiz.

Wordpress Site Hızlandırma

 

 

Bir önceki yazımız olan cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma başlıklı makalemizde Çoklu cURL, cURL ile Birden Fazla Siteden Veri Çekme ve cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: