WordPress Sitelerinizi Hızlandırın – 2

WordPress sitelerinizi hızlandırın yazı serimizin ilk yazısında WordPress sitemizin hızını ölçmeyi anlatmıştık. Bu yazımızda hızı etkileyen faktörlerin üzerinde duracağız. WordPress sitemizin hızını etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların bir çoğuna değineceğiz. İlk olarak hosting sağlayıcınızdan başlayalım.

Hosting Sağlayıcınızın Sunucu Ayarları

Ucuza aldığınız hostingler her zaman kaliteli olmayabilir ki çoğunlukla da kaliteli değildir. Eğer sitenizin performansını gerçekten önemsiyorsanız hosting seçiminizi çok iyi yapmanız gerekir. Alacağınız sunucunun lokasyonuna dikkat etmeniz gerekir. Hitap ettiğiniz kitle ile hostinginizin veri merkezinin aynı yerde olması hızınızı büyük ölçüde artıracaktır. Aksi takdirde siteye erişim gecikmeli olarak sağlanacaktır.

Standart bir blogda iyi optimize edilmiş paylaşımlı sunucularda WordPress’in CPU ve RAM sınırını zorladığı çok nadir görülür. Çünkü bu sunucular bu tür durumlara hazırlıklıdır ve bu tip durumlar için özel olarak optimize edilmiştir. İyi optimize edilmemiş kalitesiz sunucularda ise siteniz geceleri iyi çalışır, gündüzleri ise zorlanır. Bunun sebebi sunucuların optimize edilmemiş olmasıdır. Böyle sunucularda gündüz sunucularda yoğunluk olduğu için site yavaşlar, geceleri yoğunluk azaldığında ise hızlanır. Eğer kendi sunucunuz var ise bunun optimizasyonunu iyi yapmanız veya bir uzmana yaptırmanız gerekebilir.

Özelleştirilmiş WordPress Hosting

Hosting sağlayıcıları WordPress için özelleştirilmiş hosting satmaktadırlar. WordPress hostinglerde normal hostinglerden farklı olarak otomatik güncelleştirme, günlük yedekleme, spam filtresi, cache sistemi, DDoS koruması, zararlı yazılım koruması gibi özellikler vardır.

Tema Seçimi

WordPress sitenizin hızında tema seçiminiz büyük bir öneme sahiptir. Tema seçiminizi yaparken temaların kurulu olduğu sitelerin açılış hızını kontrol edebilirsiniz. Çoğu tema satıcısı temalarını satmadan önce temalarını hızlı olması için optimize etmektedir. Ücretli temaların bu gibi avantajı vardır. Eğer ücretsiz bir tema kullanıyorsanız bunu sizin test etmeniz gerekebilir. Temanızı etkinleştirdikten sonra bir müddet sitenizi önceki makalemizdeki wordpress site hızı ölçme araçlarıyla takip edin. Aldığınız sonuca göre temanızı belirleyin.

Eklenti Sayısı ve Çeşidi

Şu an WordPress’e ait olan 30 binden fazla tema bulunmaktadır. Bu WordPress web sitesine işlevsellik katmak isteyenler için gerçekten ideal bir sayı. İyi hazırlanmış WordPress sitelerde genelde küçük eklentiler kuruludur. Bir eklentiyi yüklemeden önce “Bu eklenti bana gerçekten lazım mı?” diye sorun. Güvenmediğiniz eklentileri kesinlikle yüklemeyin. Verilen oylar soncu aldığı yıldız sayısına bakın. Geliştiricinin verdiği destek linkini kontrol edin. Eklentinin güncel olup olmadığına ve ne sıklıkla güncellendiğine bakın. WordPress’in resmi sitesinde iki yıldan fazla güncellenmeyen eklentilerde bir uyarı ekranı çıkar. Bu eklentileri yüklemeyin. Bunların alternatiflerini arayın. Bir eklentiyi yükledikten sonra sitenizin performansında düşüş oluyorsa onu kesinlikle kaldırın ve alternatiflerini araştırın. Aynı işi daha basit bir şekilde yapan bir eklenti ya da yüklediğiniz bir kaç eklentiyi tek eklentide birleştiren bir eklenti mutlaka vardır. Bunları iyi araştırın.

WordPress site hızlandırma ile ilgili ikinci yazımızı bitirdik. Üçüncü yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma başlıklı makalemizde Çoklu cURL, cURL ile Birden Fazla Siteden Veri Çekme ve cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: