WordPress Sitelerinizi Hızlandırın – 3

WordPress sitelerinizi hızlandırın yazı serimizin ilk yazısında WordPress sitemizin hızını ölçmeyi anlatmıştık. İkinci yazımızda wordpress site hızına etki eden faktörlere değindik. Bu yazımızda wordpress sitenin hızına etki eden faktörlere devam edeceğiz.

Sitenizin Formunu Koruyun

Bir sitenin iyileştirilmesi sitenin bütününün performansını iyileştirir. Bu yüzden güncellemeleri her zaman yapın ve kırık linkleri tespit edip düzeltin. Aynı zamanda hata kayıtlarını inceleyerek bunları giderin.

Spam yorumlar black hat SEO taktiklerinden biridir. Robotlar siteyi indexlerken yorumları da değerlendirir. Eğer yorumların spam kontrolünü yapmazsanız sayfalara yorum eklendikçe sorgu sayısıs artacak sayfa gitgide uzayacak kullanıcılar bu sayfaları ziyaret ettikçe siteniz boşuna yorulmuş olacak.

Bunu önlemek için Akismet eklentisini etkinleştirmenizi öneririm. Akismet eklentisine ek olarak Delete All Comments, WP DBManager, WP-Optimize gibi eklentileri de deneyebilirsiniz. Bu eklentiler veritabanındaki gereksiz bilgileri silerek sitenizi rahatlatırlar.

Dosyaları Sıkıştırmak ve Birleştirmek

CSS, JavaScript gibi dosyalar bizim çok sık kullandığımız işlerimizi kolaylaştıran dosyalardır. Fakat bu dosyalar siteye ağırlık yaparlar. Bu yüzden bu dosyaları minimize etmek gerekir. Bu dosyalardaki boş alanları silerek dosya boyutu önemli oranda küçültülebilir. Küçük dosyalar kullanılması siteyi rahatlatır. Birden fazla JS ve CSS  dosyası kullanmak yerine bunları tek dosyada birleştirmek de siteyi hızlandırır. WordPress sitenizde bu işlemleri Better WordPress Minify ve Autoptimize eklentileriyle sağlayabilirsiniz.

Resimleri Sıkıştırmak

Kaliteli yazılarda mutlaka en az bir resim bulunur. Bu resimler genelde yüksek çözünürlüklü ve yüksek kaliteli resimlerdir. Bu resimleri sıkıştırarak hem trafikten kazanabiliriz hem de sitemizi hızlandırabiliriz. Yazılarda bir yazı içinde bulunan görsel bir de öne çıkarılmış görseller vardır. Öne çıkarılmış görsellerin boyutu onlar için ayrılan resmin boyutundan büyükse gereksiz yere büyük boyutlu resim yüklenmiş olur. Hem hızdan hem de trafikten boş yere kayıp olur. Bunu önlemek için geliştirilmiş eklentiler mevcut. WP Sumsh.it ve Bulk Resize Media eklentileriyle bu işlemleri kolayca halledebilirsiniz.

Cache Sistemi

Cache sistemi sitelerin yüklenme hızına en büyük katkıyı sağlayanlardan biridir. Cache sistemi sayesinde sitenin HTML dosyaları ziyaretçide depolanır. Ziyaretçi sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde dosyalar sunucu yerin ziyaretçinin bilgisayarından çağrılır. Piyasada iki tane popüler cache eklentisi bulunmaktadır. Bunlar WP Super Cache ve W3 Total Cache eklentileridir. Bunlardan birisini kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Cache eklentilerinin Alexa sıralamalarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Alexa sıralamanıza çok önem veriyorsanız kullanmamalısınız. Ama sitenizin hızının bir SEO kriteri olduğunu unutmayın.

Üç yazılık wordpress siteleri hızlandırma konulu serimizin sonuna geldik. Bu üç yazıda yazılan her bir maddenin etkisi küçük  olabilir fakat bu küçük etkiler birleşerek sitenizin hızında önemli gelişmelere sebep olur. Bu maddelerin her birini yaptıktan sonra ilk yazımızda anlattığımız hız testini tekrar uygulayın. Sitenizin gerçekten hızlandığını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma başlıklı makalemizde Çoklu cURL, cURL ile Birden Fazla Siteden Veri Çekme ve cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

1 Comment

You can post comments in this post.


  • cache eklentileri bazen sitelerin düzgün çalışmamasına neden olabiliyor bazende indexlenmeme sorunu olabiliyor

    kemal 4 sene ago Reply


Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: