WordPress WP-Admin Güvenliği

Bu yazımızda WordPress admin paneli olan WP-Admin güvenliğini sağlama yöntemlerini anlatacağız.

WordPress Admin Paneline SSL ile Login

WordPress Admin Paneli Güvenliği

WordPress kullanıcılarının çoğu admin panellerini SSL ile koruma gereği duymaz. Kişisel kullanıcılar için çok gerekli olmasa da büyük çaplı bloglar için hayati önem taşıyabilmektedir. Çünkü yeni gelen güncellemelerde henüz fark edilemeyen güvenlik açıkları olabilmektedir ve bu güvenlik açıklarından sitenize bir çok şeyi yapabilmektedirler. Bunu önlemek için WordPress admin panelinizi SSL ile koruyabilirsiniz. Tabi SSL korumasının aktif olabilmesi için sitenize alınmış ve hostinginiz tarafından aktif edilmiş bir SSL sertifikanızın olması gerekir.

Eğer bir SSL sertifikanız varsa ve hosting firmanız tarafından kurulumu yapılmışsa WordPress admin panelinizin güvenliğini SSL ile sağlamak için bir adımınız kalmış demektir. SSL sistemini aktif etmek için wp-config.php dosyasını açalım.

			define('FORCE_SSL_ADMIN', true);define('FORCE_SSL_LOGIN', true);

Yukarıdaki kodları wp-config.php dosyamıza ekleyelim. Bu işlemden sonra wordpress admin panelimizin güvenliği SSL ile sağlanacaktır.

Google Çift Katmanlı Koruma Sistemi

Google bir çok kuruma çift katmanlı koruma hizmeti sunmaktadır. Bu sistem ülkemizdeki bankalarda kullanılan tek kullanımlık SMS şifresine benzer bir özellik göstermektedir. Bu sistemde kullanıcılar akıllı telefonlarına Google tarafından üretilen Google Authenticator uygulamasını yüklerler. Daha sonra giriş yapmak istedikleri web sitesinin uygulamasına izin verirler. Kullanıcılar sisteme her girmek istediklerinde akıllı telefonda bulunan  Google Authenticator uygulaması tek kullanımlık şifreyi web sitesine girerek sisteme giriş yaparlar.

Bu sistemi WordPress sitelerde kullanabilmek için Google Authenticator eklentisi mevcut. Bu eklentiyi wordpress eklenti dizininde arayarak bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma başlıklı makalemizde Çoklu cURL, cURL ile Birden Fazla Siteden Veri Çekme ve cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: