WordPress Yedekleme Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

WordPress ile hazırlanan siteleri seviyoruz. Belki sitemiz binlerce yazı, sayfa ve medya içeriyor. Peki ya bir şeyler yanlış giderse? Eğer sitemizin barındırıldığı sunucu yarın bir gün çökecek olursa sitemizi veri kaybı olmadan eski haline getirebilecek miyiz? Bu sorunun cevabı önemli. Eğer cevabınız hayırsa WordPress sitemizin yedeğini elle yani manuel bir şekilde nasıl alabileceğimizi öğrenmemiz gerekir. Yazının devamında WordPress yedekleme işlemlerinin farklı yollarını ayrıntılı bir şekilde anlattık.

WordPress Yedekleme Neden Önemlidir?

Yedekleme işlemlerinin nasıl yapılacağına geçmeden önce neden yedekleme yapmamız gerektiği hakkında konuşalım. Yedekleme yapıp yapmamak tamamen sizin tercihinize bağlı. Ama tavsiye edilen şey düzenli olarak yedeklerin tutulmasıdır.WordPress Yedekleme

Sitenin yedeğini almak siteyle ilgili bir şeyler yanlış gittiğinde onu en kısa yoldan çözmek için birebirdir. Mesela sunucunun çökmesi, dıştan gelen saldırılar ya da güncellemeler sırasında oluşan ciddi hatalar bunlardan sadece bazıları.

Sunucu sahibi olmayan site sahipleri sunucu kaynaklı hataların müsebbibi değiller. Fakat bu hiçbir zaman sunucuda hata meydana gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü biz hosting veya reseller sahipleri sunucuda çok sınırlı yetkilere sahibiz. Bunu acı bir tecrübeyle olsa da öğrenmiş oldum. Vaktiyle adı lazım olmayan bir hosting firmasından bir reseller almıştım. Ağustos sıcaklarında Ramazan ayında oruç tutmanın verdiği susuzluk beni yakmışken sitelerimde fütursuzca zaplıyordum. Oradan oraya tıklarken sayfanın birinde birden sayfa görüntülenemiyor hatası aldım. Sayfayı tekrar tekrar yeniledim fakat hep aynı hata. Başka sitelerimi açmaya çalışıyorum aynı hata.

Önce sayfadan sayfaya çok hızlı geçiş yaptığım için DDos olarak algılayıp IP ban atmış olabileceğini düşünerek modemimi kapatıp açtım. Bağlantı tekrar sağlandıktan sonra sitelere tekrar girmeye çalıştım fakat nafile. Hemen sarıldım telefona hostingdeki sıkıntılardan dolayı sık sık muhattap olduğum hosting yöneticini, Melih Beyi, aradım. Bana bir teknisyenin hatasından dolayı benim sitemin bulunduğu sunucudaki bütün verilerin silindiğini, silinen verileri geri getirmeye çalıştıklarını söyledi. Sitenin yedeklerini sorduğumda onların da aynı sunucuda olduğunu öğrendim. Başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü. Yıllarca emek verdiğim siteler bir anda kaybolmuştu. Yedekleri sunucuya güvenerek kendime de kaydetmediğim için hepsi gitmişti. WordPress yedekleme aklıma gelmemişti tabi.

Daha sonra erteleye erteleye en sonunda verileri geri getiremedik hatamızı affettirmek için size bir yıl ücretsiz reseller veriyoruz dediler. İstersen on yıl bedava ver giden emekler ne olacak diye düşünürken aklıma zararımı minimuma indirecek bir fikir geldi. Hemen Google’a girerek sitelerimin silinmeden önce bütün indexlerini teker teker kaydettim. Çünkü asıl emek verdiğim şey sitenin içeriğiydi. Tasarım kodlama bir şekilde tekrardan yapılırdı fakat aynı yazılar tekrardan yazılamazdı.

Zaman kaybetmeden verdikleri hostingte sitelerin tasarım kodlamasını tekrardan yaptım ve kurdum. Google sayesinde kurtardığım verileri de tekrardan sitelere girdim. Google’ın tanıdığı haline getirdim hepsini tekrardan. Bir hafta gece gündüz uğraşarak bu işten de sıyrılmayı başardım.

WordPress Sitemi Nasıl Yedeklerim?

Peki ben düzenli olarak yedeklerimi alsam başıma bunlar geldiğinde bu kadar sıkıntı çeker miydim? Tabi ki hayır! WordPress yedekleme işi o kadar uzun süren bir iş değil. Bunun bir çok yolu var. WordPress siteler için admin panelinden dışarı aktar sekmesinden XML formatında bütün verilerinizi yedekleyebilirisiniz. Ya da cPanel kullanıcıları için panelin full backup bölümünden siteye ait her şeyi tek tıklamayla yedekleyip ikinci bir tıklama ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Daha sonra bu yedeği kullanmak için hosting sağlayıcınıza ulaşmanız yeterli.

cPanel ya da admin paneli dışında bütün dosyaları manuel olarak da yedekleyebilirsiniz. FTP kullanarak sitenin dizinindeki bütün dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Daha sonra phpMyAdmin kullanarak veritabanının da yedeğini alıp yedeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Bunlar arasında yedeklemesi en kolay ve hızlı olan yöntem cPanel kullanarak yedeklemektir. Fakat bu yedeği cPanel kullanmayan başka bir sunucuda kullanmak için aldığınız yedeği başka işlemlerden geçirmeniz gerekmektedir. Yani yedeği cPanelden alsanız bile kurulumunu manuel olarak yapmanız gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma başlıklı makalemizde Çoklu cURL, cURL ile Birden Fazla Siteden Veri Çekme ve cURL ile Birden Fazla Siteye Bağlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About This Author

Post A Reply

%d blogcu bunu beğendi: